A proaktív internethasználat 7 szabálya
Talán furcsának tűnik, hogy hogyan lehet az internetezés is reaktív vagy proaktív. Hiszen internetezni annyit tesz, hogy te magad töltesz le valamilyen tartalmat a világhálóról – akkor most hogyan is „irányíthatna” téged az internet? Ha azonban tevékeny, és kiegyensúlyozott életet élsz, akkor jól tudod, hogy az alábbi erőforrásaid végesek és erősen korlátozottak: munkaidő, szabadidő és szellemi kapacitás.
Ráadásul ezek az erőforrások bizonyos fokig egymást kizáró tényezők. Például a munkaidő a legtöbbször a szabadidő/magánélet rovására megy. (Kivéve, ha kifejleszted magadban a multitasking módszerét, amiről bővebben A magad útján című könyvem 130. oldalán írtam). Az internetezés nyilvánvalóan mindegyik fenti tényező rovására megy, hiszen az életed más területeitől veszi a teret, és szellemileg is kifáraszt. Napjainkban a legtöbb munka (kivéve olyan fizikai tevékenységeket, mint a földművelés, tanítás, betegápolás vagy szemétszállítás) áttevődött a számítógépre, és erősen kötődik az internet használatához. Ezért ha fokozni kívánod a munkabeli proaktivitásodat, nem árt ebben a kérdésben is tudatosabbá válnod.
Az internet azonban sajnos képes arra, hogy végtelen mennyiségű időt töltsünk előtte, hiszen az emberi elme kapacitását tekintve végtelen. Néha mintha direkt arra lenne kitalálva, hogy elterelje az ember figyelmét és csökkentse alkotó kedvet és a kitartást. Íme, néhány példa:
• Hírek: Egy mondás szerint a valóban fontos dolgok sosem jelennek meg a sajtóban. Nos, ebben sok igazság van. Véleményem szerint a modern ember kielégíthetetlen igénye a hírek után nem más, mint menekülés a saját dolgaival való foglalkozás elől. A „hírek” nevű média-műfaj – az „ismeretterjesztő filmekhez” hasonlóan – külön iparággá nőtte ki magát, amelynek egyedüli célja az üres és semmitmondó információk tömeggyártása. Egy tevékeny és értelmes életet élő embernek aligha van szüksége arra a hírmennyiségre, amit a sajtó és a különféle médiumok napi szinten a nyakunkba öntenek. Ahogy Eckhart Tolle mondja: már így is több információ birtokában vagyunk, mint amennyit Buddha valaha tudott. Vajon az a jó irány, ha még több információt akarunk az elménkbe belegyömöszölni?
• Katasztrófák, bűnügyek és „celebritások” viselt dolgai: Minderről aligha kell sokat magyaráznom, miért gátolják a sikeres életvezetést és a személyes proaktivitást. A rossz hírek a belső pszichológiai teredet szennyezik, sőt, még az immunrendszer működését is gátolják. A celebritások ügyes-bajos dolgai szintén aggasztó mennyiségben ömlenek ránk. Mely proaktív embert érdekel, hogy ki hova ment bugyi nélkül, és kinek milyen válása zajlik éppen? A bulvársajtó mindig is azokból az emberekből élt, akiknek ez a csillogó, de hamis világ vonzónak tűnt. A teljes életet élő emberek aligha vágynak arra, hogy mások életét kukkolják.
• Közösségi oldalak (Facebook, Twitter, interaktív blogok): újdonsült Facebook használóként annak idején magam is megdöbbenve tapasztaltam, hogy milyen mennyiségű anyag kerül naponta a közösségi hálókra. A közösségi oldalaknak nyilván éppen az a bája, hogy vannak, akik világmegváltó gondolatok helyett a vacsorájukról készült fényképeket töltik fel. Ám ha rendesen követni akarod az online élet történéseit, napi 24 órában kell a gép mellett rostokolnod, hogy minden ismerősöd vicces kommentjét lájkolhasd.
A sikerirodalom régóta azt tanítja, hogy aki proaktívan él, az képes arra, hogy irányítsa a figyelmét és szem előtt tartsa a céljait. Ha te is szeretnéd jobban az irányításod alá vonni az életedet, az alábbi hét szabályt betartva biztosan te fogod uralni az internetet – és nem az téged.
1. Ne híreket kövesd, hanem a fontos feladataidat
A te dolgaid (karriered vagy vállalkozásod, családi életed, egészséged) nem attól lesz jobb, ha „tájékozott” és „naprakész” vagy a világ történéseiben (kivéve, ha újságíró vagy riporter vagy). Ezért amikor gép elé kerülsz, a munkáddal járó legfontosabb feladatokkal foglalkozz. Ha lépést kívánsz tartani a világ eseményeivel, nézd meg naponta egyszer a CNN főoldalát – vagy még ezt se tedd. Hidd el, ha bármi igazán fontos történik, úgyis értesülni fogsz róla. (Ha nem tudsz angolul, keress egy másik idegen nyelvet. Ha semmilyen nyelvet sem beszélsz, szerintem még ma iratkozz be egy angolnyelv-tanfolyamra – hacsak nem takarítóként kívánod leélni a hátralevő életedet.)
2. E-mailek fogadása: csak napi egyszer, szűrővel
A számítógép előtt dolgozóknál az állandó e-mail-nézegetés csaknem annyi figyelmet és mentális energiát tud elpazarolni, mint a kényszeres hírolvasgatás. Ne nézd meg a leveleidet percenként! Foglalkozz a levelezéssel naponta egy (maximum kettő) alkalommal, lehetőleg ebéd vagy másféle szünet után, a tennivalóidat pedig tömbösítsd, hogy mikro-megszakítások nélkül tudj haladni.
A másik trükk a beérkező emailek szortírozása (szűrése). Ma már minden valamire való levelezőprogram profi szűrőket kínál a beérkező levelek csoportosítására. A szűrőkkel anélkül tudod, hogy milyen témákban érkeztek leveleid, hogy egyenként meg kellene nézned őket. Ez nagyszerű találmány, ne hagyd ki! A külön e-mailcímre érkező levelekre automatikus válaszadást is beállíthatsz, ami tovább növeli a hasznosabb tevékenységekkel tölthető idődet.
3. E-mailek küldése: delegálj és kérdezz azonnal
Az e-mailekkel kapcsolatos szigorú önmegtartóztatás nem vonatkozik a kimenő levelezésre! Ha a munkád során valakivel tudatnod kell valamit, kérdezned kell vagy egy feladatot kell delegálnod, azonnal nyisd meg a leveleződet, és írj neki. A delegálás (feladatátirányítás) minden tevékenység között elsőbbséget élvez – mindig azonnal intézd el, és gyorsan legyél túl rajta!
Egy szó a lánclevelekről: ne küldd őket tovább! Bármilyen vicces, felemelő vagy világrengető üzenetet is tartalmaznak, soha ne küldj tovább másoknak efféle leveleket. Különösen ne cc funkcióban (másolatot kap), ahol mindenki láthatja mindenki más emailcímét. Ez végtelenül neveletlen gesztus, én magam mindig írni szoktam az elkövetőnek, és bevallom, nem mindig a legudvariasabb hangnemben…
4. Közösségi oldalak: válogass és maradj fókuszban
A Facebook és egyéb közösségi szájtok nagyszerű alkalmat jelentenek egy kis kapcsolatépítésre, de vigyázz, hogy ne galoppírozd el magad, és ne tedd át a barátkozásaid legnagyobb részét az internetre. A netes kapcsolattartás ugyanis nem más, mint pótcselekvés. A valódi barátkozás olyan, mint a testi szerelem – állandó online változatban csak a kamaszok és a lúzerek művelik. Használd a közösségi oldaladat a munkád hatékonyságának fokozására: írj munkadolgokról is, és csökkentsd a napi jelenlétet alkalmira.
5. Az internet egy végtelen könyvtár
Az egyik leggyorsabb tanulási forma az, ha a gép előtt egy könyvről vagy szerzőről hallva rögtön rákeresel az adott könyvre. Sok könyv legálisan is elérhető, ha bele akarsz olvasni, és egyre inkább így lesz a következő években. Ha még nem tetted, nyiss most egy külön foldert a letölthető könyvek és hanganyagok számára. Ezzel a szokással heti több könyvet is megismerhetsz, amivel hamar a szellemi elit közé kerülhetsz – minimális idő- és pénzráfordítással.
6. Ingyenesség
Az internet egyik legjobb haszna az ingyenesség elve: végtelen legális csatorna létezik, ahol tanulhatsz és fejlesztheted magad. Iratkozz fel hírlevelekre, regisztrálj a letölthető infotermékekre és hanganyagokra. Ez a módszer egyetlen fillér befektetése nélkül több tanfolyamnyi, akár diplomával vagy szakképzéssel is felérő tudást adhat neked.
7. Tudj elszakadni
Nemrég hallottam egy előadáson, hogy az időkezelés (time management) legfontosabb kérdése nem az, hogy mit csinálsz, hanem hogy mit nem csinálsz. Ha megtanulsz nemet mondani, azzal máris elsajátítottad a leghatékonyabb időkezelési stratégiát. Az internettől való elszakadás képessége ugyanolyan fontos, mint az okos belefeledkezésé. Ez azt jelenti, hogy az átlag mindennapokban valószínűleg kevesebbet kellene egérrel a kezedben a képernyőt bámulva múlatnod az időt. Ne feledd: a halálos ágyán soha senki nem azt szokta mondani, hogy „Bárcsak több mindent néztem volna meg az interneten!”
Hozzászólások
A proaktív internethasználat 7 szabálya — Nincs hozzászólás